Jak przebiega obróbka skrawaniem CNC?

W początkowej fazie przygotowań do produkcji należy dokładnie określić geometrię danego wyrobu. Najczęściej stosowana jest wcześniej opracowana dokumentacja techniczna w postaci rysunków technicznych. Nie mniej jednak obróbka skrawaniem CNC możliwa jest, nawet gdy nie istnieje projekt. Usługi obróbki skrawaniem CNC wykonywane są wówczas na podstawie dostarczonego egzemplarza danego wyrobu do odtworzenia. Na tej podstawie specjaliści są w stanie przygotować wirtualny model trójwymiarowy konkretnego elementu do wykonania. Wizualizację ruchów narzędzi pozwalających na uzyskanie pożądanego kształtu tworzy się przy użyciu odpowiedniego oprogramowania.

Obróbka CNC — niezbędne narzędzia

Obróbka skrawaniem CNC jest obecnie powszechnie stosowana w produkcji masowej. Dzięki nowoczesnym narzędziom oraz oprogramowaniu cały proces przebiega szybko, wydajnie i precyzyjnie.

Czym jest obróbka skrawaniem CNC? Wprowadzenie

Obróbka skrawaniem kojarzy się ze stosunkowo nowoczesną metodą, więc rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, że początki obróbki skrawaniem sięgają czasów starożytnych. Badacze odkryli malowidła i rzeźby, które można zinterpretować jako pierwsze, ręcznie napędzane tokarki służące do obróbki materiałów wówczas dostępnych, takich jak kość słoniowa, metale szlachetne czy bursztyn. W starożytnym Rzymie w ten sposób obrabiano też drewniane elementy mebli. Jak się zatem okazuje, dziedzina ta jest dość wiekowa, ale prawdziwy rozwój można było zaobserwować dopiero w połowie XX wieku wraz z pojawieniem się komputerów. W taki oto sposób obecnie stosowana jest obróbka skrawaniem CNC.